Білоруські вчені пропонують використовувати відходи льновиробництва при спорудженні будинків
Білоруські вчені пропонують використовувати відходи льновиробництва при спорудженні будинків
27.11.2016

Вчені Брестського державного технічного університету розробили для зведення будинків екологічно чистий матеріал на основі відходів льоновиробництва.

Дешева, проста у виконанні і абсолютно нешкідлива для природи технологія передбачає використання льняної костриці – здерев’янілої частини стебел, одержуваної при тріпанні та чесанні, передає Рэспубліка.

Екобудинки з “льняного” будівельного матеріалу, який за технічними властивостями не поступається цеглі і дереву, не тільки дозволять раціонально використовувати наявні вичерпні органічні ресурси, а й полегшать питання утилізації відходів для майбутніх поколінь.

«Матеріали на основі органічних наповнювачів розробляють давно, – говорить завідувач кафедри технології бетону і будівельних матеріалів БрДТУ, доктор технічних наук, професор Віктор Тур. – Однак включити до складу будматеріалів органічні компоненти, такі як костриця льону, тирса, солома, досить складно: органіка не використовується з цементною системою, оскільки не дозволяє тверднути в’яжучій речовині».

Через рік випробувань брестські вчені вирішили використати у будматеріалі на основі відходів льоновиробництва нейтральне до органіки вапно, яке потрібно було змусити міцніти подібно цементу.

«Вапно твердне в результаті карбонізації, тобто поглинання вуглекислого газу з навколишнього середовища, – розкриває подробиці свого дисертаційного дослідження старший викладач кафедри технології бетону і будівельних матеріалів БрДТУ Олександр Пікула. – У природному середовищі цей повільний процес іноді затягується на роки, та нам вдалося його прискорити завдяки дешевим мінеральним компонентам, які модифікують в’яжучі і утворюють надійні хімічні сполуки».

Як зазначають у науково-дослідній лабораторії університету, таке рішення застосовується вперше у світі. Наразі розробка повністю готова до масового виробництва: виконаний лабораторний цикл випробувань, є технологічний регламент на виробництво. Тестування властивостей показало: матеріал гідно конкурує з цеглою і деревом.

Брестські вчені пропонують наповнювати матеріалом на основі льняної костриці порожнини в дерев’яному каркасі та виготовляти вироби правильної форми у заводських умовах.