Приклади запобігання утворенню і накопиченню харчових відходів
12.11.2020

World-Food-Day-Poster-Contest-2019-GRAPHIC-DESIGN-COMPETITIONХарчові відходи є однією із найбільших проблем людства. У той час, як кожний 9 мешканець планети страждає від недоїдання, інша частина світу викидає 1/3 продовольства.
Особливо актуальною проблема харчових відходів є для розвинених країн, де часто викидання продуктів харчування є невиправданим. Фермери викидають продукти тільки тому, що вони не підійшли по кольору та розміру, а споживачі – тому що купили надміру або просто не захотіли з’їсти. Така кількість харчових відходів – це не тільки недопустимо із моральної точки зору, а й вкрай збитково для економічної та екологічної ситуацій. Взявши усього декілька речей собі за правило, ми можемо скоротити кількість продуктів, які викидаємо особисто, і зробити свій, нехай невеличкий, вклад у продовольчу та екологічну безпеку світу.

Запобігання утворенню відходів

20628860-Загрязненная-Планета

 

В Україні більше 90% відходів вивозиться на сміттєзвалища. У цивілізованих країнах пріоритетом є зменшення утворення відходів (заборона полімерної упаковки, пропаганда зменшення використання одноразових речей). Сортування відходів (підготовка до повторного використання). В деяких країнах Європи переробляється до 60% відходів, адже більшість відходів підлягає переробці. Завдяки переробці зменшується кількість сміття та економляться природні ресурси. Запорукою переробки відходів є сортування! В Україні переробляється лише 6% відходів.

Кращі практики:

У Львові відкрили пункт прийому харчових та садових відходів

У Львові мешканці можуть здати на переробку харчові та садові відходи. Відповідний пункт прийому відкрили на вул. Пластовій, 13.
Наразі харчові (окрім кісток та супів) та садові відходи (листя, гілки тощо) мешканці можуть привезти до пункту прийому та здати їх на компостування безкоштовно. Ці відходити будуть компостувати. Є два контейнери, які ЛКП «Зелене місто» закупило для цього.

Punkt-pryjomu-harchovyh-vidhodiv

Працівники завантажують ці відходи у контейнери і там відбувається компостування. У результаті на виході через якийсь проміжок часу, в залежності від температурного режиму, утворюється компост, який можна використовувати у якості добрива. Після переробки у межах пілотного проєкту частину з цих відходів передаватимуть ЛКП «Зелений Львів» та використовуватимуть як добриво для озеленення міста.

Пункт прийому відходів працюватиме з понеділка до п’ятниці з 9:00 до 18:00. Також передбачається, що механізована станція компостування зможе забезпечити переробку 30 тис. тонн окремо зібраних харчових і садових відходів у рік.

МІЖНАРОДНИЙ ДОСВІД:

Польща

Punkty-selektyvnogo-zboru-vidhod

imagesУ Познані працюють три стаціонарні та один мобільний пункти селективного збору відходів (PSZOK). PSZOK входить до структури GOAP, але управління ним здійснює ZZO. У пунктах селективного збору відходів (PSZOK) від мешканців безоплатно приймається понад 40 видів відходів, зокрема і харчові відходи.

Словенія

??????????????????????????Мешканці індивідуальних будинків мають свої власні контейнери для відходів та сплачують за відходи в залежності від обсягів контейнерів. Також муніципальна компанія у Любляні SNAGA, яка займається поводженням з відходами у місті, в останні роки щороку в грудні зменшувала до нуля рахунок за поводження з відходами, за фінансовими результатами діяльності компанії, зважаючи на підвищення якості відсортованого сміття та зменшення обсягів утворення змішаних відходів жителями.

imagesЩо стосується важливості комунікації в сфері запобігання утворення відходів та їхньої максимальної переробки, то її не можна недооцінювати. Комунікацією мають займатися всі: від органів місцевого самоврядування до працівників сміттєвозів, прибиральників, громадських активістів та громадських організацій, вчителів, вихователів, викладачів ВУЗів. І чим раніше така комунікація розпочнеться, тим кращі будуть результати для довкілля.